POSEDLOST KOMIKSEM

,

Cesta za zvukem. Vždycky mě zajímalo, jak může fungovat zvuk bez obrazu v dokumentární nebo hrané podobě.. Vyzkoušet si, co se stane, když se z média ořízne jedna jeho složka, kterou vnímám jako nezbytnou. A když se objevila možnost vytvořit zvukový dokument pro ČRo, vrhnul jsem se po ní.

Zároveň se ale odehrála zajímavá přesmyčka, během které vznikl nápad udělat zvukový dokument o velice vizuálním umění – komiksu. Vycházel ze současné situace v CZ komiksovém světě, který se konečně začal otvírat zahraniční produkci a zároveň tu dorostla generace nových, originálních místních tvůrců.

Krom samotné dokumentární vrstvy vznikl i pokus o převod komiksu do rozhlasové podoby, aniž by byla použita klasická schémata rozhlasové hry – jakýsi vyprávěny, opisovaný komiks.

V dokumentární vrstvě jsem mluvil s Lelou Geislerovou, Tomášem Prokůpkem, Jiřím Grusem a Branko Jelínkem, na realizaci komiksových adaptací spolupracovali Dalimil Klapka, Tomáš a Gabriela Masopustovi a Luděk Svoboda. Dramaturgické zásluhy a obrovské poděkování za umožnění téhle cesty patří Haně Železné a velkou zásluhu na výsledné podobě má Ladislav Železný, zvukový mistr a spoluautor hudby.

POSEDLOST KOMIKSEM [MP3 71MB]

Skills

Posted on

October 15, 2011