FOKUS ČT24 #BĚH

Zvláštní. Někteří z nás mají tendence pořád někam vybíhat a utíkat. Běhají. A vypadá to, že jejich motivy jsou širší, než jen touha shodit pár kilo a oprostit se od přebytečného tuku.

Jako by za tím repetitivním kladením nohy za nohu bylo něco, co ostatní nepochopí, dokud to sami nevyzkouší.

Od té chvíle, co jsem začal běhat, bylo jasné, že o tom budu muset něco natočit. A Fokus, jako jeden z nejotevřenějších a nejsvobodnějších formátů se prostě nabízel. Už jen kvůli tomu, že dramaturg Tomáš Šponar je vášnivý běžec.

Zároveň to byl jeden z těch obtížných úkolů, kdy se člověk vyjadřuje k tématu, které je jemu samotnému bytostně blízké.

Běh je nepopiratelně jedním z fenoménů dnešní doby. Běžce najdeme napříč generacemi i společenskými vrstvami. A obrovská účast na velkých závodech i její vzrůstající tendence napovídá, že boom běhu ještě nekončí. V celém západním světě probíhá exploze sportu, který je vlastně tak obyčejný…

Odpovědět na otázku, proč tomu tak je, je úkol pro sociology, fyziology a snad i historiky, ale jaké jsou konkrétní motivy konkrétních lidí, to je náplní tohoto Fokusu ČT24. Běžci z různých prostředí, různých cílů, vzdáleností, rychlostí i stylů, kteří ale přes všechny své odlišnosti mají vlastně podobné důvody, proč znovu a znovu vybíhají.

Běh jako droga, běh jako láska, běh jako radost, řešení problémů i zenová práznota. Jedna noha za druhou.

Hosté: Pavlína Procházková, Lada Brůnová, Pavel Beneš, Petr Syblík, Michael Dobiáš, Peter Fabok

Kamera: Pavel Klener

Střih: Jan Dufek, Martin Hubáček

Dramaturgie: Tomáš Šponar

Scenář/režie: Jan Dufek

DOKUMENT K VIDĚNÍ ZDE