HLAVOU PROTI ZDI

,

Psal se rok 2002 a já seděl za monitorem nabušeného stroje PowerMac G4 v Opavě v opuštěné továrně Karnola. Tady vznikl legendární software (legendární pouze interně) Opava Synth, Pavel Kovář tu vytvořil neuvěřitelně hlučného kovového tvora s bubnem od pračky místo hlavy, Auvid rozeznívali o patro výš fabriku v rytmu okolního větru, v nedaleké galerii zas Michael Delia a mnozí jiní vystavovali roztodivné zvukové objekty… byla to jedna z akcí té doby, které zůstaly v paměti dlouhá léta. A celý tenhle tanec měl na svědomí Martin Klimeš, tehdejší šéf domu umění.

Je o deset let později a zase se setkáváme s Martinem Klimešem v Opavě. Tentokrát v trochu pozměněné sestavě – jen já a Ladislav Železný. Martin nás pozval na výstavu “Na houby / Pro Johna Cage”. I když jsme oba s Ládínem Železným dlouho nic v galerijním prostoru nevystavovali a oba k němu máme dost rezervovaný vztah, osoba Martina Klimeše a závan nostalgie po deset let starém zážitku nás vyprovokoval a vznikla instalace “Hlavou proti zdi”.

“Hlavou proti zdi” je instalace, která nepotřebuje žádné vysvětlování. Je to co je. Přijdete ke zdi, praštíte do ní hlavou a zeď vám řekne něco hlubokého, moudrého a zásadního. Moudra jsou převážně citace, pečlivě vyzobané z teoretických publikací o umění a hudbě a různých katalogů výstav.

Instalace je složena z překližkových desek, sádry, vrutů, kovových výztuží ve tvaru L, molitanu, gafy, lepidla, kabelů, piezo snímačů, mikrokontroleru Arduino a historického osobního počítače, s operačním systémem Windows XP, na kterém běží software Max/MSP, který celou věc řídí. Návodný komiks nakreslil Pavel Beneš.

Skills

Posted on

September 18, 2012