FOKUS ČT24 #KONEC

,

Píše se rok 2012. A možná bude konec světa. Tedy alespoň někteří to tvrdí. K letošnímu roku odkazují prastaré indiánské kalendáře, kumulace erupcí na slunci, kulminující proměna struktury obyvatelstva západního světa, nadměrná dýchavičnost kapitalismu, krize hodnot, absence morálky, zrychlování internetu, převis nabídky nad poptávkou v sektoru psacích potřeb, více smogu, méně kyslíku, podivné barvy listí na dubech, nezvyklé tvary mraků v březnu, přemnožení komárů, numerologický rozbor času nejrychlejšího světového maratonce…

Záleží na úhlu pohledu. Záleží na člověku, který se dívá. Teorie a proroctví o „konci světa“ mohou působit jako snůška nesmyslů, ale často i jako neuvěřitelná shoda podivných okolností, které přece „něco“, znamenat musí. Jisté je, že nás konce fascinují. Ty velké, globální, světové rozhodně. Jako bychom si je ve skrytu přáli.

Fokusu ČT24 o konci (světa) se asi nedozvíte, co se stane letos na podzim, ani neodhalíme komplikovaný mechanismus Mayského kalendáře, ale budeme zkoumat praktické otázky: kde se bere naše touha po konci, jestli vůbec svět nějaký konec může mít, kolik konců má jitrnice, je-li lepší americký happy end nebo klasická tragédie, proč máme u nás tajgu, kde konec nenastává a jak by to znělo, kdyby ten náš svět přecijen skončil.

K vidění zde: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10119615714-fokus-ct24/212411058110020/

Hosté: Zuzana Marie Kostićová, David Jan Novotný, Jiří Sádlo, Ladislav Železný

Kamera: Pavel Klener, Jan Dufek

Střih: Martin Hubáček

Dramaturgie: Tomáš Šponar

Scénář, režie: Jan Dufek

 

Skills

Posted on

June 4, 2012